monbeauce.cz

Co beauceron standardně dělá – vhodné sporty i aktivity

Beauceron si stále jako jedno z mála pracovních plemen tento status drží, nicméně ne každý s ním děla to, k čemu je beauceron původně určen. Je to špatně? A co se s bosíky dá vlastně dělat mimo jejich obor?

Co beauceron standardně dělá – vhodné sporty a aktivity
Foto: monbeauce.cz

Beauceron – pracovní plemeno a sportovec i nadále?

Nejprve bych chtěl zmínit, že nejsem v kynologii a chovateli tak dlouho, abych byl ve svých domněnkách a prohlášeních k tomuto tématu v pozici autority – to naprosto chápu a proto se mnou nemusíte souhlasit. Proč tento úvod, který na první pohled není úplně k tématu? Je to z důvodu, že většina plemen, jakým je i beauceron, byla odjakživa využívána jako pomocník při práci s člověkem a pokud to plemeno nebo jedinec daného plemene nebyl schopen danou práci vykonávat, jednoduše ho člověk nepotřeboval, plemeno zaniklo, upravilo se nebo konkrétní jedinec byl vyřazen z chovu

Jasně, dnes už člověk nepotřebuje, aby jorkšírský teriér lovil krysy, protože jich už doma nemáme tolik co dřív (alespoň my ne), není třeba aby rhodénský ridgeback zadržel lvy do příchodu lovců a po Akitě taky nebudete chtít, aby v lese odlovila medvěda. Tato, stejně jako drtivá většina ostatních plemen o svou práci nenávratně přišla a jsou z nich prostě jen mazlíci a to se samozřejmě muselo projevit i na jejich povahách. Co tím myslím, moc bych nečekal, že se vás takové plemeno dnes ještě zastane, ohlídá dům nebo bude mít chuť do jakékoliv práce nebo sportovní aktivity – a že jich je!

To u beaucerona zatím stále nehrozí, pokud tedy budete vybírat potomky od jedinců, kteří něco dělají a nejsou jen smutnou „obětí“ výstav. Pojďme se na typické a i netypické aktivity pro beaucerony konečně podívat.

▶️ Čtěte také: Beauceron štěně cena – kolik stojí?

Beauceron aktivity a sporty aneb Sky is the limit!

Pokud jste si četli náš článek na téma beauceron standard, tak víte, že beauceroni byli a stále jsou využíváni především pro práci se stádem, které pasou a hlídají proti vlkům a jiným predátorům. Dále jsou beauceroni využívání ve službě u policejních nebo vojenských psovodů.

Beauceron služební pes u policie
Foto: forsythnews.com

Nicméně ne každý má doma stádo ovcí a ne každý se živý jako psovod u ozbrojených složek. Znamená to tedy, že byste si kvůli tomu beaucerona neměli pořizovat? To určitě ne, aktivit, které lze s tímto plemenem dělat je spousta a jak jsem již několikrát zmínil v předchozích článcích, beauceron je jedno z nejuniverzálnějších plemen, které bude ochotně a hlavně konkurenceschopně dělat mnoho aktivit.

Beauceron Bikejoring, Skijöring, Mushing a další aktivity v tahu

Začnu sporty, kde dle mého není tolik potřeba velké aktivity ze strany psovoda, ale beaucerony moc baví. Jsou to velcí silní psi, kteří mají v genech pobíhat kolem stáda klidně i několik hodin denně. Není tedy divu, že je baví běhat v tahu. Tady je několik možností – koloběžka, kolo, běžky, sáně, nebo třeba kolečkové brusle. Já osobně na nic z toho neměl nikdy odvahu, ale vím o spoustě beauceronech, co tento sport milují a současně se jedná o dobrý způsob, jak beaucerona unavit v případě, že páneček moc na velké aktivity není. Ten se totiž s trochou nadsázky jen drží a veze se. U této aktivity je nezbytné mít psa na kvalitním postroji, nikdy na obojku!

Beauceron jako vhodný pes na kolo
Foto: monbeauce.cz

Beauceron Flyball

I tato aktivita není pro psovoda nijak fyzicky náročná. Flyball je totiž závod družstev, kdy podstatě v takové štafetě běží jeden pes za druhým v přímce, sebere balon na konci a běží s ním zpět. Jediné co psovod musí dělat, je na startu psa držet a dobře ho vyhecovat, aby co nejdynamičtěji vystartoval, sebral míč a vrátil se zpět.

Beauceron canicross

Běh jakéhokoliv typu beaucerony baví. Na začátku jsme zmiňovali běh, kdy pes za sebou vlekl nějaký typ „vozidla“ s psovodem. V canicrossu pes psovoda sice táhne taky, ale tentokrát musí běžet i psovod a to už není pro každého. Zvlášť, když pes táhnout neumí. To totiž není samozřejmostí a může na to mít vliv i to, že svého psa na běžných procházkách při tahání na vodítku hodně tlumíte. Ano, nechcete, aby vám pes na procházce urval ruce, ale pokud s ním plánujete dělat jakékoliv sporty, ve kterých je tah na postroji potřeba, doporučuji udělat i na procházkách menší kompromis.

Beauceron v postroji nejen na canicross
Foto: monbeauce.cz

Beauceron Dog Puller

Dog Puller je hračka, takový kruh, který se prodává ve třech rozměrech. Můžete ho používat prostě jen tak na házení či přetahování, ale je to současně i disciplína, ve které se dělají mistrovství světa. V něm jsou pak dvě kategorie (JUMPING a RUNNING), které se ale od sebe výrazně liší. Zjednodušeně v jedné Pullerem hážete a pes ho loví v běhu, ve druhé ho máte v ruce a pes se do něj po skocích zakusuje a čím víckrát to v časovém limitu stihne, tím více bodů získáte. U obou kategorií samozřejmě používáte oficiální kruh Dog Puller. Nás jednoznačně více bavila kategorie, kde se za Pullerem běhalo.

Zejména kategorie RUNNING beaucerony v Dog Pulleru baví
Foto: monbeauce.cz

Beauceron Dog Dancing

Je to relativně nedávno, co jsem se dozvěděl, že Dog Dancing (tanec se psem) není jen zábava, která se na soutěžích hodnotí prostě jen podle toho, jak se daná sestava divákům/rozhodčímu zrovna líbila. Vše má svá pravidla a dokonce se z Dog Dancingu dělají oficiální zkoušky, které mají několik stupňů. Beauceroni jsou dostatečně velcí šašci na to, aby je to bavilo, na druhou stranu jsou to pořád velmi těžcí psi, takže to s nimi při různých sestavách, kdy vám pes skáče do náruče nebo na záda, nebude zrovna jednoduché.

Beauceron mantrailing a stopy

Pokud chcete psa v krátkém čase opravdu hodně unavit, zkuste se věnovat pachovým pracím, mezi které patří mantrailing a sportovní stopa. Obecně totiž psa čuchání všeho druhu psa baví a dodává jím určitý pocit štěstí a unaví je tak nějak příjemně a jinak, než třeba při běhu nebo jiné dynamické aktivitě. Mantrailing je vyhledávání osob, které vychází ze záchranářského výcviku a cílem je tedy najít pohřešovanou osobu.

Sportovní stopa je o dost jiná, protože se v ní více hraje na přesnost a pes nehledá pomocí pachů ve vzduchu (musí mít čumák neustále na zemi), ale pomocí pachů, které jsou ve stopách. Přitom na našlapané trase označuje předepsanými způsoby předměty, které tam kladeč zanechal. Na konci sportovní stopy není figurant, ale předmět, figuranta, který musí pes označit.

Sportovní stopa s beauceronem
Foto: monbeauce.cz

Beauceron záchranářský výcvik

Když už jsme záchranářský výcvik nakousli, tak v něm budeme pokračovat. Po celé ČR je řada spolků, které se záchranářskému výcviku věnuje a beauceroni v nich mají poměrně velké zastoupení. Není divu, je potřeba aby se pes neštítil jakéhokoliv terénu, byl odolný proti různým zvukům (sirény, střelba, výbuchy), byl dostatečně velký, aby dokázal překonat sutiny a samozřejmě měl výborný čich.  Zdravé sebevědomí bez známek agrese je zde samozřejmostí.

Beauceron obrany

Obrany jsou pro beaucerony skvělý sport, protože v něm uplatní své parametry a svůj charakter. Na první pohled se může zdát, že jde jen o bezhlavé kousání figuranta, o nepřiměřený rozvoj agrese nebo dokonce týrání psa. Naopak. Vše má svá pravidla, která musí pes, psovod i figurant dodržovat.

Pes musí kousat jen když má a vždy pouze do vycpaného rukávu. Figurant psa nesmí nijak zranit ani fyzicky napadat. Hůl je využívána pouze pro náznaky úderů. Co se týče agrese na to mám názor ten, že agresivní pes je pouze ten, který nemá dostatek sebevědomí a ti jsou za mě mnohem nebezpečnější, než ti, kteří obrany aktivně trénují. U tréninku obran totiž máte psa plně pod kontrolou, zatímco netrénovaného psa ne a to je za mě mnohem větší problém a nebezpečí pro okolí.

Pejsky to obecně baví, většina psů jsou totiž kořistníci, mají to v genech a právě ten rukáv je pro ně simulace kořisti. V každém případě jestli chcete s obranama začít, vybírejte opravdu dobrého figuranta. Špatný figurant může napáchat spoustu škod. Proto hledejte pečlivě. Ne každý, kdo má doma hromadu rukávů je totiž dobrý figurant.

Beauceron je výborný obranář
Foto: monbeauce.cz

Beauceron mondioring

Mondioring je za mě možná nejsložitější kynologická disciplína, na kterou drtivá většina plemen prostě nemá. Jsou v ní zahrnuty cviky ve třech kategoriích (skoky, poslušnost, obrana). Je tam několik speciálních cviků, jako je například hlídaní předmětu psovoda před figurantem, různé skoky do dálky nebo překonání kolmé stěny. Mezi dalšími cviky je vyhledání předmětu psovoda, test z odmítání potravy poházené po zemi a nechybí samozřejmě ani ochrana psovoda před figurantem, který má na rozdíl od klasických obran speciální kousací oblek po celém těle.

Zajímavostí pak je, že na rozdíl od sportovního výcviku (například IGP) se jednotlivá cvičení provádějí najednou a bez jakýchkoliv přestávek mezi jednotlivými oddíly. Současně jsou jednotlivé zkoušky a závody v doprovodu různých kulis, které mají simulovat běžné prostředí – zvířecí farmu, nákupní centrum, halloweenský večírek, nebo cokoliv jiného, co pořadatele zrovna napadne.

Beauceron hersenwerk

Toto je jedna z relaxačních aktivit, kterou oceníte zejména, když budete doma nemocní a váš bosík bude vyžadovat svou tradiční dávku aktivit. Hersenwerk pejsky velmi baví, je totiž založen na čichání a pojídání pamlsků – pro jakéhokoliv psa ideální kombinace.

Jiná je v tom, že pamlsky nasypete třeba do kabelky (díky ní hersenwerk mimochodem vznikl) nebo nějaké krabice, ve které budou i předměty, které však budou nejedlé. Pejsek poté mezi nimi hledá pamlsky a tím jak se soustředí, tak vlastně relaxuje. Samozřejmě používejte předměty, které jsou dostatečně velké aby je pes náhodou nepozřel. U štěňat, která teprve poznávají svět a sní vše, co jim přijde k tlamě také opatrně. Vhodné k tomu jsou například i čmuchací koberečky. Fungují stejně ale nemusíte se bát, že z něj pes sní něco, co nemá.

I beauceron potřebuje relax - hersenwerk je skvělá volba
Foto: monbeauce.cz

Beauceron agility

Agillity jsou velmi populární disciplína, která připomíná parkur s koňmi. Na place je totiž několik překážek , které ve stanoveném pořadí musí pes proběhnout nebo přeskočit a v co nejrychlejším čase doběhnout do cíle. Je to opět velmi zábavná činnost, která bosíky baví, ale nečekám, že tu beauceroni budou extra excelovat, jelikož jsou prostě výrazně větší, než jejich běžní soupeři v těchto disciplínách. Jednou z překážek totiž bývá i proběhnutí tunelem, který je pro všechny stejně velký a je rozdíl, jestli v něm běží beauceron, který má v kohoutku kolem 70 cm nebo border kolie, která má v kohoutku kolem 50 cm.

Beauceron Dog Paddle Board

Toto je spíš taková rarita, která není typickým psím sportem, ale nenechte se zmást, pes tady zapojí spoustu svalů. Pokud máte aktivního psa a děláte s ním jakýkoliv dynamický sport, je potřeba i správně posilovat. Na to se používají různé balanční podložky a pokud jste někdy sami jeli na paddle boardu, tak víte, že je to jedna velká balanční podložka. Takže proč neposilovat a přitom se projet na paddle boardu?

Není to však jen tak, musíte na to psa učit postupně ideálně za doprovodu kvalifikovaného lektora a bez plovací vesty pro psy na tuto aktivitu raději zapomeňte. Co se týče vlastní zkušenosti, s akčním beauceronem budete mít možná trochu potíže. Když máte totiž na přídi 30-40 kg živé váhy, která neposedí, tak se sami hodně nadřete s balancováním. Za mě je to spíš zábava pro drobnější plemena nebo klidně i velká, ale s mnohem menším temperamentem.

Dog Paddle Board s beauceronem
Foto: monbeauce.cz

Sportů je opravdu na výběr hodně a já jakýkoliv z nich můžu jen doporučit. Když totiž se psem děláte jakoukoliv aktivitu, váš vzájemný vztah to dostane na mnohem vyšší úroveň, než když s ním jen sedíte na gauči a to je podle mě pro štěstí všech to nejlepší.