Příchod štěňátka je radost, ale také starost. Budoucí majitelé nejen beauceronů si tak často ani neuvědomí, co jim chybí a co vše by měli mít připraveno. Podívejme se na to.

Co vše si připravit na příchod štěněte beaucerona
Miska na vodu, miska na jídlo, granule, hračky, pelíšek, obojek, vodítko. To jsou takové standardní věci, které by měl každý budoucí majitel štěňátka mít připravené ještě před jeho příchodem. Pokud je vámi zvolené štěně beaucerona ze špičkové chovatelské stanice, většinu těchto potřeb do začátku obdržíte spolu se svým novým parťákem. Díky tomu vám alespoň v prvních pár týdnech odpadne dost starostí (než štěně z obojku vyroste atd.). Jsou zde ale i některé prvky, které člověka běžně nenapadnou, respektive třeba i napadnou, ale nepovažují je za důležité. Pojďme se na ně podívat.
Klec do auta i mimo něj
Slovo klec je pro mnohé majitelé psů jako červený hadr na býka, já ale nechápu proč. Pokud si pořídíte beaucerona, jedno z nejaktivnějších plemen vůbec, pravděpodobně s ním budete vozem cestovat. Jestli chcete navíc bezpečně cestovat, nic lepšího není. Mít psa pod sedačkou spolujezdce, na zadních sedadlech na vodítku nebo jen na volno v kufru je nebezpečné nejen pro něj, ale i pro vás a ostatní účastníky provozu.
Super je, že tyto klece do auta se vyrábějí na míru, z pevných ale současně ultralehkých materiálů. Jsou sice o něco dražší než klece z běžných e-shopů, ale právě použití lehkých materiálů mnohokrát oceníte při její manipulaci. Tyto klece jsou poté skvělé i mimo auto. Klec stačí z auta vytáhnout a pes bude mít své místo, kde bude mít klid. To oceníte zejména na společných dovolených, kde jsou třeba i další psi vašich kamarádů.
Nepříliš velký kotec
Pokud máte beaucerona v domě jako my, toto nemusíte tolik řešit, pokud ho ale máte venku na zahradě, je kotec rozhodně na místě. Přijde k vám řemeslník nebo prostě člověk, který se bojí velkých psů a máte ho kam zavřít (myslím psa). To ale dle mého není ten hlavní důvod, proč kotec mít. Krátkodobě lze psa v těchto případech zavřít kamkoliv, ale za mě by se kotec měl využívat prakticky denně a to hlavně po krmení. Pokud totiž takto velkého psa s hlubokým hrudním košem nakrmíte, měl by mít ideálně 4-5 hodin klid, kvůli riziku torze žaludku. Beauceron sám o sobě nikdy v klidu nebude. Na druhé straně zahrady se něco šustne a hned se poběží podívat, co je tam za problém – to po krmení rozhodně nechcete riskovat.
Vyvýšené misky
Na riziko torze žaludku navážeme i v této části. Beauceron standard sice neříká, jaké délky jsou jeho nohy, ale z kohoutku je zřejmé, že jsou vždy dlouhé. To znamená, že když se chce beauceron napít nebo najíst z běžné misky na podlaze, musí se hodně předklonit a často i pokrčit přední nohy. Kvůli tomu musí při pití/krmení vdechovat hodně vzduchu do žaludku a tím se zvyšuje riziko případné torze. Pomocníkem jsou v tomto ohledu vyvýšené misky. Prodávají se v různých variantách a často si je lze nechat vyrobit i na míru.
Pelíšek pro psa typu vetbed
Pelíšek je králoství každého psa, ve kterém stráví často i 18 hodin denně. Pro dosplého psa, který žije doma, mi přijde nejlepší matrace. My máme nějakou speciální pro psí sportovce, zkrátka naše chovná fena Eireen spí na lepší matraci, než její páneček se skoliozou. Pro štěně nebo pro psy, kteří budou celoročně venku, je ale nejlepší varianta deka typu vetbet. Je vyrobena ze speciálního materiálu, který odvádí veškerou vlhkost dolů a ta se následně nedostane nahoru do míst, kde pes leží. Funguje to perfektně i když se tam vaše štěňátko vyčůrá, což se prostě občas stát může. Vše totiž proteče dolů a štěně je v naprostém suchu.
Koberec nebo protizkluzová podlaha
Zase, pokud máte štěně venku, toto se vás netýká. Netýká se vás to ani v případě, že máte na podlahách v místnostech, kde štěně pobívá, cokoliv jiného než dlažbu. Ta totiž velmi často klouže a štěňatům se na ní rozjíždějí nohy, což není ideální v době růstu, kdy se klouby stále vyvýjejí. Tomu však lze snadno zabránit páskem koberce uprostřed místnosti. Mě se osvědčil jak cenou, tak vlastnostmi obyčejný kancelářský zátěžový koberec.
Flexi vodítko 10m/50kg
Pes se musí vylítat na volno. To je častá hláška pejskařů, se kterou nesouhlasím. Pokud psa nemáte 100 % ovladatelného, riskujete v lepším případě vynadání od myslivce, protože vše, co není zastavěná plocha s nemovitostmi, je honitba a tedy jejich rajón. Řešení je samonavíjecí vodítko na 10 m a v případě beaucerona do váhy psa 50 Kg. S ním má váš pes volnost 100 m2 a nikdo vám nemůže říct ani popel. Navíc, vy jako psovod nechcete, aby váš pes lítal někde 50 metrů od vás. Pes by měl bejt váš parťák, který se od vás nehne, takže víc jak 10 metrů ani potřebovat nebudete.
Bezpečné žvýkací hračky Kong
Žvýkací hračky jsou důležité a to zejména v období, kdy vaše štěňátko přezubuje. Nedoporučuji parohy žádného zvířete, jejich povrch je extrémně tvrdý a riskujete prasknutí zubu psa. Pokud krmíte granulemi, vynechejte i na okus cokoliv, kde jsou kosti. Jediné přípustné jsou syrové/sušené stehení hovězí kosti. Jsou dostatečně tvrdé, aby je pes nerozdrtil a pozřel, ale ne tolik, aby si o ně rozštípl zub. Dobrou variantou pro štěňátka jsou králičí uši, pro větší pak vepřová nebo hovězí. Ve všech případech je dávejte psovi pod dozorem a s dostatkem vody.
Nicméně pokud chcete mít klid, doporučuji žvýkací hračku značky Kong. Je to plnící hračka z přírodního kaučuku, která vypadá trochu jako sněhulák a vyrábí se v různých velikostech a typů tvrdosti. Jsou samozřejmě i verze pro štěňátka a troufnu si říct, že jsou prakticky nezničitelné. Jen dejte pozor. Kupujte vždy jen takovou velikost, jakou má váš pejsek dle výrobce mít. Nejen menší, ale i větší velikost je potenciální riziko pozření nebo zaseknutí v tlamě.